Obrana Splita

Stalni postav

15. – 16. st.

Verižasta košulja - MGS 2338
26/02/2021
Verižaste košulje služile su za zaštitu tijela ratnika. Izrađene su od malih žičanih obruča, a obično su nošene samostalno ili ispod oklopa. Narodi Orijenta su mnogo ranije od Europljana poznavali vještinu izrade žice, te su se verižaste košulje prvo upotrebljavale u Istočnom Rimskom Carstvu. Posredovanjem Bizanta u 6. stoljeću verižasta košulja prenesena je i u Europu. Već krajem 15. stoljeća, a najviše u 16. stoljeću verižaste košulje se kvalitetno izrađuju i sastavljaju zalemljenim žičanim obručima. Od svih zaštitnih oružja izrada pancirne košulje bila je najzahtjevnija pa je i njena cijena bila velika. Zbog visoke cijene opreme, oklopljeni ratnici dobivali su znatno veću plaću. U Europi izrada ovakvih zaštitnih košulja izumire oko 1700. godine. Iako se uvijek smatralo da je izrada verižastih košulja i rukavica usko povezana s kovačkim obrtom, izrada je ponekad zahtijevala tehnologiju srodniju zlatarstvu. Više od 30 000 komadića bilo je potrebno za izradu jedne verižaste košulje. Tako bi za izradu jedne takve košulje od 30 000 obruča trebalo 667 sati rada, a za onu od 40 000 obruča 889 sati. Uobičajeno je košulja bila rađena spajanjem sustavom četiri na jednu, gdje je svaka karičica spajala četiri druge. Sve verižaste košulje iz Muzeja grada Splita nošene su ispod oklopa kao njegov sastavni dio. Rađene su od sitnih karika od dosta tanke žice. Sve su zapadnjačke izrade, tipa grano d’orzo vjerojatno južnonjemački ili sjevernotalijanski rad i mogu se datirati uglavnom u 15. ili početak 16. stoljeća.
Saznaj više
MGS Zbirke

Zbirka igračaka osnovana je 1993. godine. Osim dječjih igračaka, Zbirka sadržajem prezentira širi aspekt igre, igranja, pa čak i tijek same proizvodnje igračaka (kalupi za izradu lutaka). U Zbirci su tako svoje mjesto našle društvene igre tombola i šah. Kuglice s brojevima za tombolu i figure za šah s početka i iz prve polovice 20. stoljeća svjedoče nam o stoljetnoj popularnosti tih društvenih igara u gradu. U Zbirci se nalaze predmeti od izuzetne vrijednosti za Split koji pokrivaju razdoblje od 18. do 20. stoljeća.

Najstariji datirani predmeti u Zbirci su reljef Ezopovih basni iz 18. stoljeća, te lutka i božićni ukrasi iz 19. stoljeća, a najmlađi predmet je lutka Crvenkapica iz 1985. godine. Ona je posebno zanimljiva jer je njena kreatorica bila vlasnica prve dječje prodavaonice u Splitu Crvenkapica. U Zbirci se nalaze i predmeti koji nisu bili namijenjeni isključivo igri, već je njihova uporaba bila edukacijskog karaktera ili su pak služili kao svojevrsna razonoda za djecu i odrasle: božićni ukrasi, kazališni rekviziti, sportski rekviziti i knjige za djecu i mlade. U 19. stoljeću Europa postaje centar proizvodnje lutaka, a Zbirka igračaka može se pohvaliti da u svom fundusu posjeduje lutku s kraja 19. stoljeća. Osim po kvaliteti, rijetkosti i ekskluzivnosti, koja proizlazi iz majstorske izrade, ova lutka u sebi nosi i određeni socijalni kontekst. Imajući na umu da je stanovništvo Splita 19. stoljeća bilo većinom težačko, ona uz ostale predmete koji pripadaju malobrojnom građanskom sloju 19. stoljeća, svjedoči o visokom civilizacijskom i kulturološkom nivou Splita toga vremena.

Kako 20. stoljeće nosi tehničke inovacije i nove materijale u izradi igračaka, tako se i u proizvodnji lutaka javljaju suvremeniji materijali kao što su guma i plastika. Početkom stoljeća još uvijek se u proizvodnji igračaka koriste tradicionalniji materijali poput porculana, papira ili stakla. Dio Zbirke su i graditeljski elementi za djecu poznatog proizvođača Ad. Richter & Cie s prijelaza iz 19. u 20. stoljeće. Kameni graditeljski elementi ili popularno kocke zapravo su razna geometrijska tijela (kocke, kvadri, piramide, itd.) pomoću kojih se, uz priložene upute, mogu slagati dvorci, tornjevi, kućice i ostali građevni oblici. Drugu polovicu 20. stoljeća obilježava masovna proizvodnja igračaka, pa tako i masovna potrošnja i iskoristivost. Kako su se tehničke mogućnosti u proizvodnji sve više razvijale i mijenjale, vijek igračke bivao je sve kraći, tj. njena funkcija se ubrzano trošila. Osim toga, kraj 20. stoljeća donio je i niz novih političkih, društvenih i ekonomskih promjena. Proizvodnju igračaka u Splitu, zamijenio je uvoz jeftinih kineskih ili nešto skupljih i kvalitetnijih zapadnjačkih igračaka i predmeta namijenjenih igri, zabavi i edukaciji.

Voditeljica zbirke: Darka Perko Kerum, kustosica
pogledaj cijelu zbirku
Psić na kotačima
26/02/2021
Saznaj više
Knjižnica
1925.MGS
U sklopu Gradske biblioteke u palači Bernardi 1925. godine osposobljen je prostor za Muzejsko-historijsko odjeljenje. U razdoblju nakon Drugog svjetskog rata postupno je došlo do njegovog izdvajanja iz cjeline i preseljenja u gotičko-renesansnu Veliku Papalićevu palaču. Tada službeno priznat, Muzej grada Splita ima i svoju priručnu knjižnicu. Njezinu jezgru činile su knjige i časopisi koje su po muzejskim kriterijima trebale ući u fundus novonastalog muzeja.

Knjižnica Muzeja grada Splita je poluotvorenog tipa – osim za internu upotrebu, knjižni fond je dostupan po određenim uvjetima i vanjskim korisnicima. Evidentirano je više od 11 000 kataloških jedinica knjižnične građe. Knjižnica prima 42 naslova periodike vezane za sve aspekte gradske i opće povijesti (povijesti umjetnosti, sociologije, zdravstva…).

Od novina knjižnica posjeduje većinu godišta Novog doba, Pučkog lista i Jadranske straže. Ujedno prikuplja i primjerke Slobodne Dalmacije od samih početaka.

Građa knjižnice Muzeja grada Splita nabavlja se donacijama i kupnjom, a najviše razmjenom sa srodnim ustanovama.